Estetinė chirurgija ir emocinė sveikata: kaip jaustis gerai ne tik veidrodyje?

Ar grožis tik išorinis dalykas? Ar pakanka pakeisti veidą ar kūno linijas, kad gyvenimas pasikeistų? Šie klausimai jau seniai nebėra vien filosofiniai, jie tapo svarbūs plastinės chirurgijos pacientams, kurie į gydytojo kabinetą dažnai ateina ne tik su fiziniu noru „kažką pataisyti“, bet ir su vidiniu jausmu, kad kažkas ne taip.

Estetinė chirurgija šiuolaikinėje visuomenėje vis dažniau tampa ne siekiu būti panašiam į įžymybes ar atitikti kažkieno standartus, o būdu grąžinti sau prarastą ramybę. Ramybę žiūrėti į veidrodį be įtampos, eiti į paplūdimį be nepatogumo, gyventi be nuolatinio savęs teisimo.

SritisPrieš operacijąPo operacijos
Savęs vertinimasNepasitikėjimas, abejonės, nepasitenkinimasStipresnis pasitikėjimas savimi, pozityvesnis požiūris į save
Santykis su veidrodžiuDažnas vengimas, nuolatinė kritikaDidesnis priėmimas, ramus žvilgsnis į savo atspindį
Socialinis gyvenimasBaimė būti matomam, slopinamas bendravimasDidesnis aktyvumas, noras bendrauti, daugiau drąsos visuomenėje
Psichologinė savijautaĮtampa, vidinis konfliktas, emocinis nuovargisPalengvėjimas, emocinis atsipalaidavimas, vidinė harmonija
Kūno vaizdasKompleksai, iškreiptas savęs suvokimasDidesnis objektyvumas, pagarba savo kūnui
Sprendimo motyvacijaNoras „pataisyti“, atitikti standartusNoras pagerinti gyvenimo kokybę, daryti dėl savęs
Chirurgo vaidmuoTechninis specialistasEmocinis palydovas, padedantis susigrąžinti savęs priėmimą

Kūno pokyčiai – emocinių sluoksnių atspindys

Estetinių operacijų istorijos dažnai slepia daug daugiau nei atrodo. Tai – ne tik apie nosies kuprelę ar krūtų dydį. Dažnai tai yra dešimtmečius trunkančių kompleksų kulminacija. Kai kurios moterys pasakoja visą gyvenimą vengusios atvirų drabužių dėl įgimtos krūtinės asimetrijos. Kiti pacientai nuo vaikystės kentė patyčias dėl atlėpusių ausų, kreivos nosies ar ryškaus randų tinklo ant kūno.

Mes matome kūną, bet iš tiesų operuojame emocijas,“ – teigia plastikos chirurgas Vytautas Jankūnas, daugiau nei 15 metų atliekantis įvairias estetines operacijas.

„Kai žmogus sako, kad nemėgsta savo atspindžio dažnai tai nėra paviršutinis skundas. Tai signalas, kad veidrodyje jis mato ne tik išorinį trūkumą, bet ir vidinį skausmą. Mūsų darbas – ne tik ištaisyti formas, bet padėti žmogui atkurti santykį su savimi.“

Vyras su tamsiu kostiumu ir raštuotu kaklaraiščiu sėdi ant taburetės paprastame tamsiame fone, šypsosi ir žvelgia į šoną, rankas atsipalaidavęs atremdamas į kelius, tarsi užfiksuotas automatiškai išsaugotas juodraštis akimirką.
Plastikos chirurgas Vytautas Jankūnas

Ar chirurginis pokytis tikrai keičia gyvenimą?

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad po estetinių operacijų didelė dalis pacientų patiria teigiamus emocinius pokyčius – padidėja pasitikėjimas savimi, sumažėja socialinis nerimas, pagerėja net intymūs santykiai.

Tačiau svarbu suprasti, kad ne kiekvienam užtenka vien pokyčio veidrodyje – kai kuriems reikia ir vidinio leidimo būti laimingam.

A slide in Lithuanian titled "5 dažniausios emocinės priežastys, kodėl paciento renkasi chirurgija" yra išsaugotas juodraštis ir nurodo priežastis kaip ilgalaikės abejonės savimi, patyčios, traumos bei pasikeitęs gyvenimas.

„Kai pacientas pas mane ateina, pirmiausia ieškau atsakymo – kodėl jis nori pokyčio. Jei tai daroma dėl savęs, iš meilės sau – tai beveik visada būna sėkmingas rezultatas. Bet jei tai noras įtikti partneriui ar baimė neatitikti kažkieno standartų – tokiu atveju visada rekomenduoju sustoti ir pagalvoti dar kartą“, – atvirauja Vytautas Jankūnas.

Chirurgas pabrėžia, kad estetika negali būti psichologinės kančios kompensacija. Ji gali būti priemonė, kuri padeda susigrąžinti pasitikėjimą, bet negali būti vienintelis problemos sprendimas.

Kai estetika tampa terapijos dalimi

Nors chirurgas yra ne psichologas, tačiau jo darbas vis dažniau persipina su emocinėmis temomis. Pasak Vytauto Jankūno – profesionalus gydytojas turi gebėti įvertinti ne tik fizines indikacijas operacijai, bet ir paciento emocinį pasiruošimą.

„Ne kartą esu atkalbėjęs pacientus nuo procedūros. Kai matau, kad noras operuotis kyla iš vidinio chaoso, pavyzdžiui, ką tik išgyvento išsiskyrimo, krizės ar nepasitikėjimo savimi – dažnai siūlau palaukti. Estetinė chirurgija gali būti pagalba, bet ne gydymas nuo liūdesio.“

Tačiau kai sprendimas brandus ir kyla iš noro susitaikyti su savimi – chirurgija gali tapti galingu vidinės transformacijos įrankiu. Moteris, kuri po krūtų mažinimo pagaliau gali sportuoti be skausmo. Vyras, kuris po rinoplastikos pirmą kartą noriai dalyvauja komandinėse veiklose. Tai ne tik išorės pokyčiai – tai gyvenimo kokybės pagerėjimas.

Vidinis komfortas – svarbesnis už vizualinį tobulumą

Lietuvoje dar gajus mitas, kad plastinė chirurgija skirta tik tuščioms ar paviršutiniškoms asmenybėms. Tačiau realybė – visai kita. Didelė dalis pacientų – tai paprasti žmonės, pavargę gyventi su diskomfortu, kuris juos lydi kasdien.

„Ypač įdomu stebėti, kaip keičiasi žmogus po operacijos. Jo eisena, laikysena, net žvilgsnis tampa drąsesnis. Tokie pokyčiai dažnai būna subtilūs, bet labai reikšmingi. Jis pagaliau ima matyti ne tik savo atspindį, bet ir savo vertę“, – sako Vytautas Jankūnas.

Svarbiausia – išlaikyti balansą. Estetinė chirurgija gali pagerinti gyvenimą, bet ji neturi tapti priklausomybe ar nuolatiniu savęs taisymu. Psichologai pastebi, kad kai kurios problemos prasideda tada, kai žmogus niekada nebūna patenkintas rezultatu – tai jau signalas, kad reikia emocinės pagalbos, o ne dar vienos operacijos.

Kada verta galvoti apie estetinę chirurgiją?

Jeigu kasdienybę temdo išvaizdos kompleksas, kuris neduoda ramybės jau ilgą laiką – verta pasikonsultuoti su profesionalu. Ne todėl, kad „reikia pasikeisti“, bet todėl, kad jūs nusipelnote jaustis gerai savo kūne. Kai noras keistis kyla iš meilės sau, o ne iš neapykantos savo atvaizdui – tai ženklas, kad esate pasiruošę sveikam sprendimui.

Estetinė chirurgija nėra greitas bilietas į laimę, tačiau ji gali būti svarbus žingsnis emocinio komforto link. Ji padeda atkurti ne tik formas, bet ir santykį su savo kūnu. Padeda grąžinti tai, ką daug žmonių seniai prarado – norą būti matomais, drąsą būti savimi, laisvę gyventi be nuolatinio slėpimosi.

Kaip sako plastikos chirurgas Vytautas Jankūnas: „Chirurgas gali pakeisti išorę, bet tik pats žmogus gali pakeisti savo požiūrį į save. Mūsų darbas – padėti jam švelniai žengti tą žingsnį, bet visada kartu su pagarba kūnui ir emocijoms.“

author avatar
Vytautas Jankūnas
Dr. Vytautas Jankūnas yra patyręs plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistas, turintis daugiau nei 18 metų patirtį šioje srityje. Per metus jis atlieka daugiau nei 800 operacijų ir apie 1000 grožio procedūrų injekcijomis. Plačiau

Į asmeninę konsultaciją galite užsiregistruoti jums patogiu būdu

Telefonu: +370 652 86486 arba el. paštu:


Grįžti į naujienų sąrašą

    Atsiliepimai